Koktail
Názvy ulíc v Piešťanoch podľa hradov: Trenčín
Poznáte názvy, alebo mená ulíc na pomerne novom sídlisku v Piešťanoch? Ide o sídlisko za Bodonou na severe mesta. Všetky nesú mená podľa hradov na Považí. Je ich už pätnásť a stále ešte pribúdajú. Likavská, Starohradská, Strečnianska, Budatínska, Lietavská, Hričovská, Súľovská, Považská, Lednická, Košecká, Vršatecká, Trenčianska, Beckovská, Čachtická, Tematínska . Predstavíme vám ich v poradí, v akom sú hrady na Považí od Liptova po Piešťany, samozrejme, aj spolu so samotnými hradmi.
Trenčiansky hrad na „miléniovej pohľadnici“ z roku 1896, ako dominanta, medzi dvomi ďalšími hradmi, Beckovom a Spišským hradom. Medňanský píše: Keď sme zahli za zubatý vrchol brala, pod ktorým skonal sv. Benadik*, a prúd nás rýchlo unášal na západ, znezrady nás prekvapila aj po svojom pokorení, ešte vždy vzbudzujúca úctu, pevnosť Trenčín, kedysi stoličné sídlo dôstojne súperiace s kráľovským hradom a rodiace vo svojich múroch pokolenia, bez ktorých by nejeden list v análoch otčiny bol zostal nepopísaný. (* Skalka nad Váhom).
Vráťme sa však k Trenčínu.: Keď sa na prelome tisícročí Arpádovskí bratranci rozhnevali a krajina sa rozpadala, Trenčín, pevnosť osadená Slovákmi, vytvorila hrádzu českému kniežaťu Vratislavovi, ktorí si chcel podmaniť Uhorsko. Po skončení panovania Arpádovcov, ktorým patril aj tento hrad, nastal v zemi zmätok a rinčanie zbraní, zmocnil sa hradu Peter z rodu Čákovcov a potom jeho syn Matúš začal rozširovať svoje panstvá, až napokon obsadil všetko po oboch brehoch Váhu až po sám Dunaj. Bolo to územie dosť veľké a celistvý kraj, ktorého pomenovanie „Matúšová krajina“, ešte ani teraz (1826) nezaniklo.
Keď sa Matúš stal palatínom, stalo sa jeho územie jadrom nesmiernej moci, proti ktorej bojoval Karol I. Róbert s podporou šľachty skoro 10 rokov.
Príbeh lásky mocnejšej ako skala o Omarovi, ktorý za slobodu svojej milej Fatimy prinútil hradné bralo, aby vydalo vodu, je možno najznámejšou legendou zo slovenských hradov. Preto stačí o nej táto zmienka. Osudy trenčianskeho hradu a jeho pánov už zaplnilo stránky mnohých publikácií a historických i vedeckých štúdií.
Trenčianska ulica.
Texty a zostava: Alex Urminský, 4.7.2020
Poznámky: Inšpirované knihou A. Medňanského „Malebná cesta dolu Váhom“
Fotografie: A. Urminský, 3. fotografie (1x str.4, 2x str.5) internet* . Pohľadnice zo zbierky autora.