Connect with us

Koktail

Názvy ulíc v Piešťanoch podľa hradov: Lednica

Published

on

Reklama

Poznáte názvy, alebo mená ulíc na pomerne novom sídlisku v Piešťanoch? Ide o sídlisko za Bodonou na severe mesta. Všetky nesú mená podľa hradov na Považí. Je ich už štrnásť a stále ešte pribúdajú. Likavská, Starohradská, Strečnianska, Budatínska, Lietavská, Hričovská, Súľovská, Považská, Lednická, Košecká, Trenčianska, Beckovská, Čachtická, Tematínska . Predstavíme vám ich v poradí, v akom sú hrady na Považí od Liptova po Piešťany, samozrejme, aj spolu so samotnými hradmi.

Pohľadnica obce a hradu Lednica. Vydavateľ Foto Tatra, (1936 Trenčín (nevydarená, ale aspoň nápisom označený hrad).

Medňanský: K malým výletom, príjemne vyplňujúcim popoludnie, patrí vychádzka horskou úžľabinou na necelú hodinu vzdialený hrad Lednica, s rovnomenným panstvom, ku ktorému patria aj Rovne. Pred panovaním kráľa Mateja niet o hrade zmienky a domienka, že ho dal postaviť Belo je neodôvodnená preto, že nie je uvedené ktorý Belo zo štyroch?!

Reklama

Po vystúpení z autobusu nás hneď upútalo trojvršie, pripomínajúce trochu „Tri koruny“ za Dunajcom v Červenom Kláštore.

Po asi 20 min. cesty sme mali hrad už na dohľad. Hrad stojí na skalnom brale, ktoré potom vyššie obopína. V minulosti patril k hradom, ktoré boli ťažko dostupné a skoro nedobytné.

Reklama

Netušili sme, že pred nami bude ešte tunel.

Predhradie so stavebným materiálom. Vchod je cez mrežové vráta označené červeno.

Prvým písomným dokumentom k hradu Lednica je sťažnosť Juraja Poděbradského, ktorým sa sťažuje uhorskému kráľovi, že istý Bielka z Lednice podpálil a vyplienil kláštor vo Vizoviciach, postavený jeho predkami. Zaujímavá je aj reakcia uhorského kráľa, že aj jeho najvyšší sudca Jindrich z Lipej a Matej Šternberg sa nesprávali lepšie v Uhorsku, kam podnikali lúpežné vpády.(??)

Lednické hradné bralo skytajúce nádherný výhľad na okolitú krajinu, je súčasťou jedinečného bradlového pásma Bielych Karpát, do ktorého patrí napríklad i Vršatecké bradlo s hradom Vršatec či Červenokamenské bradlo tvaru štíhlej ihly

V minulosti doň viedla jediná cesta – cez dva padacie mosty v predhradí a takmer 10 metrov dlhý tunel vytesaný do skaly a týmto tunelom sa do vnútornej časti hradu vchádza podnes.

Rušný stavebný ruch neprekáža tomu, aby si zopár turistov mohlo hrad pozrieť. Vlastne len vtedy sa možno do hradu dostať.

Prvé nádvorie hradu. Dušan v akcii sa chystá z polcesty fotografovať. Rebrík má 54 stúpadiel (štebríkov), dĺžku asi 20-22 metrov. Po vystúpaní po rebríku, kde je malá plošinka, na ktorej sa môžu ako tak obísť tí, čo prichádzajú zdola s tými, čo sa už vracajú z hora, z miesta kde stála strážna veža. Odtiaľ sú výhľady na všetky strany a z bočného pohľadu vidíte tesne pred sebou tie „tri koruny“.

Vráťme sa ešte k Medňanskému: Tie pustošivé zádrapky boli predohrou neblahého zásahu, v ktorom obaja králi, obaja rovnako veľkí ako panovníci a vojvodcovia, zbytočne prelievali krv a márnili peniaze svojich poddaných. …Veď v hlbokom lese osamele a vysoko čnejúci hrad bol naozaj vhodným lúpežníckym hniezdom a miestom pre nakradnuté poklady. Po smrti Bielka hrad sa vrátil kráľovi a v priebehu povstaní proti Viedni sa páni na hrade menili, až nakoniec skočil ako majetok holandského rodu Aspremontovcov.

Aj hrad Lednica má svoju legendu ktorá je o tom, že na Lednickom hrade žil v dávnych časoch istý náruživý gróf, ktorý si robil zálusk na krásne poddanské dievča menom Katarínka. Keď sa diečina vydala, dovolával sa ako hradný pán práva prvej noci. Katarínka však, súc odhodlaná radšej umrieť, ako byť nevernou svojmu milému, vykĺzla zo slizkej náruče tohto chlipníka a vyskočila z okna. Na mieste, kde dopadla, sa dodnes týči tzv. Katarínkin kríž. Poniže hradu sa nachádza i tzv. Katarínkin prameň s pamätnou tabuľou J. A. Komenského, ktorý sa sem svojho času chodieval ovlažiť.

Toto je miesto na hrade, kde končí ten železný rebrík a za chrbtom mám začiatok do skaly vytesaného schodiska, ktoré má 83 schodov, nie vždy rovnakej výšky a šírka je taká, že pri stretnutí s protiidúcim sa vždy hľadá spôsob, ako sa obísť.
Na fotografii parta robotníkov, vďaka ktorým sme si mohli hrad prezrieť a pokchať sa výhľadmi.
Horný koniec schodov vytesaných do skaly.
Na ďalšom obrázku je už výstup zo schodišťa.
Na vrchu hradnej skaly.
Za Dušanom je z bočného profilu to „trojvršie“, ktoré vidno z dediny.

Pokračujeme Lednickou ulicou v Piešťanoch.

Začiatok Lednickej ulice je odbočka vpravo.
Pokračovanie za odbočkou.
Pohľad na druhú polovicu Lednickej ulice so slepým koncom.
Ľavá strany Lednickej ulice vo výstavbe. Na konci vidno jeden z objektov Dómusu, na nábreží Biskupického kanálu.
Pravá strana Lednickej ulice.
Pohľad na súčasnú výstavbu na ľavej strane Lednickej ulice.

Texty a zostava: Alex Urminský, 18.6.2020

Poznámky: Inšpirované knihou A. Medňanského „Malebná cesta dolu Váhom“

Fotografie: A. Urminský, D. Mlynárik, použité aj z ich výletov na Slovenské hrady. Pohľadnice zo zbierky autora.

Reklama