Connect with us

Názory a komentáre

Čo ukázali voľby do VÚC? Kto si drží podporu, kto rastie a kto naopak prepadol?

Published

on

Reklama

Vo voľbách do zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja uspeli predovšetkým nezávislí kandidáti. Keď sa pozrieme na piešťanský volebný obvod z piatich miest získali tri a dve obsadili zástupcovia koalície OĽANO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ. Skúsme sa však pozrieť aj na ďalšie zaujímavosti vrámci výsledkov priamo v meste Piešťany, pri porovnaní s predošlými voľbami. Vynárajú sa tu zaujímavé fakty.

Reklama

Volebná účasť v sobotňajších voľbách v meste Piešťany dosiahla 27,89 %, keď z 24 731 zapísaných voličov prišlo do volebných miestností 6 898 ľudí. Účasť v celom volebnom obvode bola 25,86 %. Ak si toto číslo porovnáme s účasťou vrámci volieb do VÚC v roku 2013, keď v piešťanskom volebnom obvode volilo 13,91 percenta oprávnených voličov, môžeme aktuálne hovoriť s radosťou o dvojnásobku. Ak však toto číslo budeme porovnávať s účasťou vo voľbách do NR SR v roku 2016, ktorá bola cez 60 percent, alebo voľbami do samospráv obcí v roku 2014, keď účasť v Piešťanoch bola 36,44 percenta a v rámci obvodu 46,82 percenta, je to stále veľmi nízke číslo. Znamená to, že záujem o kraj a to čo ovplyvňuje, prípadne nespokojnosť s jeho činnosťou rastie, avšak stále má oň záujem menej ako 1/3 oprávnených voličov.

Reklama

T. Mikuš vyhral v šiestich obciach, ostatné dali výrazne prednosť J. Viskupičovi

Podpora víťaza súboja o županskú stoličku Jozefa Viskupiča priamo v meste Piešťany bola 66,94 %. Tibor Mikuš dostal od Piešťancov 23,83%. V roku 2013 dosiahla podpora aktuálne končiaceho župana v Piešťanoch 49 percent. V sobotňajších voľbách mal absolútne najvyššiu podporu v piešťanskom volebnom obvode Jozef Viskupič v Krakovanoch 68,03 % a v obci Banka 67,02%. T. Mikuš vyhral v obciach Prašník, Pečeňady, Kočín-Lančár, Chtelnica, Dolný Lopašov, Bašovce, vo všetkých ostatných dali voliči prednosť J. Viskupičovi.

Pod tieto výsledky sa jednoznačne podpísala kauza piešťanského letiska. Už vlani v novembri nastala prostredníctvom petície mobilizácia občanov, keď sa dozvedeli, že župan Mikuš navrhuje na valné zhromaždenie spoločnosti jej likvidáciu. Petíciu v tlačenej a elektronickej forme podpísalo takmer 7000 ľudí, teda zhruba toľko, čo sa v sobotu zúčastnilo volieb priamo v Piešťanoch. Vplyv na tieto výsledky mala i samotná kampaň pred voľbami. Kým víťaz prišiel do Piešťan niekoľko ráz a stretal sa s ľuďmi na ulici, župan Mikuš sa v regióne ukázal iba počas kultúrno-spoločenských akcií, na ktoré bol pozvaný.

Dvaja poslanci zostávajú, pridajú sa k nim traja noví

Skúsme sa teraz pozrieť na výsledky poslancov, ktorí sa aktuálne dostali do trnavského krajského zastupiteľstva. Najvyšší počet hlasov dostal Remo Cicutto (NEKA), bývalý piešťanský primátor, ktorý pôsobil v krajskom parlamente aj v predošlom období. Voliči priamo v Piešťanoch mu odovzdali 2 367 hlasov, čo predstavuje 8,4 %. V roku 2013 dostal R. Cicutto priamo v Piešťanoch 1205 hlasov, čo bolo 8,77 percenta, takže jeho percentuálna podpora veľmi mierne klesla.

V zastupiteľstve zostala aj Iveta Babičová, tento raz kandidujúca ako nezávislá poslankyňa, keď jej voliči v Piešťanoch odovzdali 2 256 hlasov, po predstavuje podiel 8,01 %. V roku 2013, keď kandidovala za koalíciu KDH, SDKÚ, získala v meste Piešťany 1 112 hlasov, čo predstavovalo 8,09 percenta.

Do zastupiteľstva sa nedostali Jozef Drahovský, Peter Ottinger a Miloš Tamajka. Jozef Drahovský získal v Piešťanoch 1322 hlasov, čo je podiel 4,69 percenta. Pred štyrmi rokmi ho volilo 1 151 ľudí, čo predstavovalo podiel 8,37 percenta. Petra Ottingera volilo tento raz 698 voličov čo predstavuje 2,47 percenta. V roku 2013 ho zakrúžkovalo v Piešťanoch 828 ľudí, čo bolo 6,02 percenta. Miloš Tamajka, ktorý tento rok nekandidoval, mal v roku 2013 vrámci Piešťan podporu 1 168 voličov, čo bolo 8,5 percenta.

Novými členmi zastupiteľstva sa stali Martin Cifra (NEKA), ktorého podpora dosiahla v meste 1 930 hlasov, teda 6,85 percenta. Ďalšími dvomi zástupcami v župnom zastupiteľstve budú kandidáti koalície OĽANO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ. Alana Suchánka podporilo v Piešťanoch 2 101 voličov, teda 7,46 percenta a Luciu Drábikovú 1 375 čo je 4,88 percenta z platných odovzdaných hlasov.

Fiasko pre SMER-SD, SNS a SME Rodina, podpora zástupcov ĽSNS stúpla

Z kandidátov strany SMER-SD v Piešťanoch dostal v týchto voľbách najviac hlasov Milan Gajdoš, ktorého volilo 643 voličov, teda 2,28 percenta. Pred štyrmi rokmi dostal piešťanský lekár 696 hlasov, čo bolo 5,06 percenta. Ostatní jeho kolegovia zaznamenali ešte menšiu podporu.

Strana SNS postavila do súboja o poslanecké kreslo ako najznámejšiu kandidátku Magdalénu Kuciaňovú, ktorá je aktuálne poslankyňou NRSR. Hlas jej dalo 340 voličov (1,20%), pričom pri voľnách pred 4 rokmi pri polovičnej účasti dostala 360 hlasov, čo bolo 2,62 percenta.

Zle skončili aj zástupcovia strany SME RODINA – Boris Kollár. Jej okresný predseda Michal Hynek dostal od voličov iba 177 hlasov, teda 0,62 percenta. Viac hlasov z kandidátky tejto strany mala Lívia Gregoričková, ktorú podporilo 379 Piešťancov (1,34). Ak by sme porovnali výsledok Michal Hyneka s parlamentnými voľbami 2016, tento raz dostal o niečo viac hlasov, keďže vlani mal 110 krúžkov od obyvateľov Piešťan.

ĽS Naše Slovensko v piešťanskom volebnom obvode postavila okrem iných aj dvoch poslancov NRSR. Martin Beluský získal od voličov 683 hlasov, čo bolo 2,42 percenta. Stanislav Drobný skončil s výsledkov 664 hlasov, teda 2,35 percenta. Členovia strany v župných voľbách 2013 nekandidovali, ale oproti voľbám do NRSR v roku 2016 aj pri výrazne nižšej účasti získali viac hlasov. Pri kandidatúre do národnej rady M. Beluského v Piešťanoch podporilo 485 ľudí a S. Drobného 376.

Tomáš Hudcovič Ilustr. foto: -vv- Zdroj: volby.statistics.sk/Aktualizované – Autorom interaktívnej mapy je Daniel Kerekes, doktorand na katedre politológie brnianskej Masarykovej univerzity a konzultant v politicalconsulting.sk-

Reklama