Koktail
Výstava kraslíc prináša fascinujúci pohľad do sveta veľkonočných ozdôb
Balneologické múzeum Imricha Wintera otvorilo vo štvrtok 6. apríla v expozičných priestoroch Vily Dr. Lisku výstavu Krása kraslíc z rozsiahlej zbierky Viery a Jozefa Gruskovcov. Veľkonočné vajíčka boli v minulosti skrášľované najrôznejšími technikami, medzi inými aj farbením bez ornamentálnej výzdoby, batikovaním, leptaním, boli maľované voskom, vyškrabované, oblepované, medzi vzácnejšie techniky patrilo odrôtovanie a našli sa i sklenené vajíčka. Viac ako tisíc nádherne zdobených kraslíc zo Slovenska, Čiech, Maďarska a ďalších krajín si môžete prezrieť do 31. mája.
Kraslice patria k najstarším a najpôsobivejším prejavom ľudového umenia vo východnej Európe. Dodnes sa radia k výrazným symbolom veľkonočných sviatkov, najstaršie nálezy pochádzajú až zo 7. storočia. V minulosti sa tradične zdobili slepačie vajíčka, menej sa používali kačacie a husacie, dnes nie sú výnimkou prepeličie, bažantie, morčacie, pštrosie a dokonca korytnačie vajíčka. Kraslice sú symbolom slnka, svetla, tepla, zdravia, ale aj znovu ožívajúcej prírody, plodnosti a lásky. Technika zdobenia bola mimoriadne vycibrená najmä v chudobnejších a hornatých oblastiach Slovenska.
Porekadlo „Iný kraj, iný mrav“ sa dá parafrázovať aj pri zdobení kraslíc, pričom by sa dalo povedať „Iný kraj, iné zdobenie veľkonočných vajíčok“. Najrozšírenejšou technikou v minulosti bolo farbenie bez ornamentálnej výzdoby, pričom vajíčka sa zdobili varením v šupkách slivky, brezovej kôry, s cibuľou, ale aj tehlami, či mladou trávou. Naopak k málo zastúpenému štýlu patrilo maľovanie voskom, ktoré malo zastúpenie najmä na severovýchodom Slovensku. Drevené vajíčka vyrábali umelci v oblasti Bardejova, sklenené zase sklári v okolí Lučenca.
Tradícia zdobenia kraslíc zostáva v našej krajine zachovaná aj naďalej, popri klasických technikách sa v súčasnosti používajú nové materiály, ale aj vŕtanie pomocou zubárskej vŕtačky, nazývané dierkovanie alebo madeira. Rozšírené je aj oblepovanie, zodbenie farebnými rastlinami a maľovanie pastelmi fixkami i tušom.
Výstavu môžete navštíviť počas pracovných dní v čase od 8.00 do 12.00 a 13.00 do 16.00. Prístupná je aj v nedeľu od 13.00 do 17.00 hodiny.
-red-