Aktuality
Čierne diery navštívili Ružový mlyn, ktorý pôsobí akoby všetci odišli zo dňa na deň
Národná kultúrna pamiatka Ružový mlyn prilákala v uplynulých dňoch skupinu Čierne diery, ktorá už viac ako rok a pol objavuje architektonické pamiatky na Slovensku. Okrem priemyselných objektov sa púšťajú aj do prieskumov panstiev, vojnových stavieb i zaujímavostí. Osemposchodový mlyn s vodárenskou vežou je dominantou panorámy mesta z čias prvej svetovej vojny, kde sa zrodil BB puding. Pozrite sa na jedinečné fotografie, na ktorých sa doslova zastavil čas, celú galériu nájdete na facebooku.
„Ako keby všetci zmizli zo dňa na deň. Opustené chemické laboratórium s neznámym obsahom v bankách. V chladničke sú fľaše a konzervy. Na stoloch rozpísané formuláre. Na stene visí jedálny lístok na októbrový týždeň – roku 1998. Ježiš na stene.
Ružový mlyn v Piešťanoch domlel a odvtedy chátra. Neznámy vlastník odniesol vybavenie, ktoré štát neochránil. Vraj na to nebol dôvod. A my sa pozeráme na červené lakované stroje alebo na drevené násypníky či triediče z 50. rokov. Nevieme presne, no sú krásne a zachované. A rozmýšľame, čo všetko tu mohlo byť predtým,“ približujú atmosféru v Ružovom mlyne prieskumníci.
Čierne diery združujú nadšencov, ktorí postupne mapujú a popularizujú priemyselné dedičstvo na Slovensku. Ich členmi sú ľudia rôznych profesií a i keď si nemyslia, že staré továrne boli vždy prospešné, slúžia ako významné dokumenty doby a určujú charakter miest a obcí. Členovia zoskupenia veria, že architektonickú, urbanistickú a kultúrnu hodnotu mnohých technických pamiatok stojí za to uchovať. K tomu je okrem záujmu osvietených jednotlivcov potrebný aj záujem širšej verejnosti. V jej moci je viac tlačiť na lepšie rozhodnutia ministerstva, pamiatkárov, samospráv, ale aj investorov.
-Zdroj a foto: Čierne diery–