Koktail
Fotograf L. Novák o migrantoch: Sú to nešťastní ľudia, ktorí utekajú za vidinou niečoho lepšieho
Chcel vidieť na vlastné oči, aké to je v táboroch pre migrantov, prichádzajúcich zo Sýrie, Afganistanu či Iraku. Piešťanec, fotograf Ladislav Novák strávil prvý raz niekoľko dní v tábore v mestečku Dobova na slovinsko-chorvátskych hraniciach začiatkom roka. Aktuálne je už na treťom štvordňovom turnuse a z fotografa sa stal aj dobrovoľník, ktorý pomáha Slovak Tropic Teamu prof. Vladimíra Krčméryho z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.
Slovenský tím oficiálne pomáha ošetrovať utečencov v prvej línii, v utečeneckom tábore Dobova, spolu s hlavným partnerom projektu – Maltézskou pomocou Slovensko, od 1. decembra minulého roka. Slovinské ministerstvo zdravotníctva prijalo ponuku vysokej školy na pomoc a zdravotnú starostlivosť v utečeneckom tábore Dobova, kde poskytuje rýchlu zdravotnú starostlivosť ľuďom na úteku.
Denne príde do tábora priemerne 2000 – 4000 utečencov, ktorí sú v tábore priebežne registrovaní a následne odvážaní autobusmi ďalej do Rakúska a Nemecka. Z nich lekári, sestry a medici každý deň ošetria okolo 50 – 150 pacientov. V tábore sa zdržia niekoľko hodín, maximálne deň. Ak čakajú na príbuzných, ktorí sú hospitalizovaní v nemocnici, tak aj dlhšie.
Piešťanec Laco Novák na otázku, čo ho viedlo ísť do tábora pre migrantov v obci Dobova odpovedá: „Chcel som to vidieť na vlastné oči.“ „Kto sa odtiaľto vráti, mé úplne iný pohľad na svet. Zistí, že všetko to zlé o týchto ľuďoch, čím nás kŕmia médiá, nie je pravda. Sú to obyčajní super ľudia, so svojimi starosťami a radosťami. Majú svoje príbehy a aj napriek tomu, čo zažívajú, sa usmejú a nie je z nich cítiť nič zlé. Pri tom všetkom človek zistí, že naše problémy sú úplne smiešne, a že sa často trápime nad blbosťami,“ dodáva L. Novák, ktorý sa na mieste podieľa aj priamo na pomoci migrantom. „Momentálne robím „sanitkára“. Je tu sanitka na prevoz akútnych prípadov z tábora do nemocnice. Keďže práve obaja šoféri vypadli, tak ich zastupujem,“ vysvetľuje Piešťanec.
„Prichádzajú sem ľudia zo Sýrie, Afganistanu, Iraku. Práve teraz prišiel jeden vlak. Zo stanice ich vozia veľkokapacitné harmonikové autobusy. Jeden vlak privezie približne 800 až 1200 ľudí. Denne prídu dva tri vlaky. Tu ich zaregistrujú, nakŕmia, oblečú a posadia do diaľkových autobusov do Rakúska a Nemecka. Z každého vlaku je približne 30 pacientov, ktorí skončia na ošetrení v rámci poľnej nemocnice. Najakútnejšie prípady sa potom vozia do desať kilometrov vzdialenej nemocnice v Brežiciach,“ popisuje L. Novák. Podľa jeho slov sú migranti úplne v pohode bez najmenších náznakov nejakej agresivity: „Sú to nešťastní ľudia, ktorí utekajú za vidinou niečoho lepšieho.“
Slovenský zdravotnícky tím ošetril za prvý mesiac viac ako 2200 pacientov. Z toho 41 museli transportovať do nemocnice v Brežiciach. Viac ako 35% všetkých pacientov za prvý mesiac boli deti do 17 rokov. Aktuálne už majú slovenskí lekári, sestry a medici na konte 3500 ošetrených pacientov.
Pracujú v jednom stane – poľnej vykurovanej nemocnici. Naraz môžu pomôcť ôsmym pacientom, čo je počet lôžok, ktoré majú aktuálne na mieste k dispozícii. Tím pracuje v 12 alebo 24-hodinových zmenách. Na každej zmene slúžia 1-2 lekári, 3-4 sestry alebo medici, jeden záchranár a jeden logista – nemedik.
-th- Zdroj: FB Slovakian Tropic Team in Dobova Foto: Ladislav Novák