Connect with us

Aktuality

Greenpeace Slovensko, Ekotrend a Ovocinárska únia hľadajú spôsoby, ako spolupracovať

Published

on

Reklama

Počas uplynulého týždňa od stredy 9. do piatka 11. decembra sa v hoteli Magnólia stretli členovia Ovocinárskej únie Slovenskej republiky. Po prednáškach i degustáciách v Piešťanoch sa zástupcovia únie v pondelok 14. decembra stretli s členmi organizácie Greenpeace Slovensko a zväzu Ekotrend, ktorý združuje ekologických pestovateľov. Stretnutie iniciovala práve Ovocinárska únia, pretože štúdia ekoaktivistov zameraná na obsah pesticídov preukázala, že až 83 percent testovaných jabĺk zo supermarketov obsahovalo zvyšky týchto nebezpečných látok.

P1020883„Ekologických pestovateľov sme prizvali preto, lebo oni sú predĺženou rukou našich riešení. Oni sú tí, ktorí ekologické pestovanie robia denne. Vedia to a majú výsledky aj napriek tomu, že oproti veľkým pestovateľom majú veľa konkurenčných nevýhod. Pestujú v súlade s prírodou a ich plody neobsahujú zvyšky pesticídov,“ uviedla po stretnutí koordinátorka kampane Jedlo pre život, Katarína Nikodemová z Greenpeace Slovensko.

Reklama

Pozvánka na stretnutie od Ovocinárskej únie prišla po tom ako organizácia Greenpeace zverejnila výsledky testovania zvyškov pesticídov v jablkách. Štúdia odhalila, že zatiaľ čo v bio jablkách sa pesticídy nenašli, 83 % z konvenčne pestovaných jabĺk obsahovalo zvyšky pesticídov. Z toho 60 % ich obsahovalo dva a viac druhov. Drvivá väčšina ovocia, ktoré na Slovensku dopestujeme, sú práve jablká. Krajina má v tomto odvetví obrovský potenciál a silu, ktorú by podľa Greenpeace nemala premrhať a prenechať trh jablkám, ktoré sa dovážajú z iných krajín.

S predstaviteľmi Ovocinárskej únie sa ochranári zhodli na tom, že ekologické pestovanie je vysoko náročné, ale zároveň veľmi dôležité. Greenpeace testoval v Európe 126 vzoriek jabĺk, z toho 109 bolo konvenčne dopestovaných a 17 bolo v bio kvalite. Vzorky pochádzali z 23 rôznych reťazcov. Celkovo sa zistilo 39 rôznych zvyškov pesticídov. Iba 17 % z konvenčne dopestovaných vzoriek bolo bez zvyškov pesticídov.

Reklama

„Stretnutie s pestovateľmi hodnotíme ako inšpiratívne. Aj napriek tomu, že sme identifikovali množstvo problémov, s ktorými pestovatelia denne zápasia, vítame politickú vôľu a odhodlanie tieto problémy riešiť spoločnými silami. Veríme, že ďalšie stretnutia, možné spoločné projekty alebo aktivity sa nám vydaria tak, aby výsledky našej práce videli ľudia v podobe slovenského ovocia, ktoré im bude dostupné a cenovo prijateľné a v ideálnom prípade v bio kvalite. Aj napriek náročnosti to stále vnímame ako plnohodnotnú alternatívu k intenzívnemu pestovaniu ovocia a iných plodín. Greenpeace bude preto aj naďalej usilovať o to, aby ekologickí pestovatelia na Slovensku neboli likvidovaní, ale podporovaní – politicky, ekonomicky aj ľudsky,“ zhodnotila stretnutie Katarína Nikodemová.

Greenpeace testoval jablká zo supermarketov v jedenástich krajinách Európy. Zatiaľ čo v bio jablkách sa pesticídy nenašli, 83 % z konvenčne pestovaných jabĺk obsahovalo zvyšky pesticídov. Z toho 60 % ich obsahovalo dva a viac druhov. Niektoré sú pritom známe tým, že sú ťažko odbúrateľné a môžu byť bioakumulatívne. To znamená, že ak už sa raz dostanú do prírody, rozkladajú sa veľmi ťažko a môžu sa naviazať na rôzne živé organizmy v potravinovom reťazci. Tým predstavujú veľké nebezpečenstvo pre celý ekosystém.

„Pesticídy sú nielen v ovocných sadoch, ale aj na našom tanieri. Aj napriek tomu, že všetky zvyšky pesticídov boli v povolených limitoch, ich rôznorodosť dokazuje, že sa pri konvenčnom pestovaní používajú často a opakovane. Nedostatočné vedomosti o tom, čo všetko môžu koktaily pesticídov spôsobovať životnému prostrediu a tiež zdraviu človeka, preto vyvolávajú vážne obavy. Spotrebiteľ tak nemá šancu zistiť údaje o tom, koľko zvyškov pesticídov obsahujú jablká v našich supermarketoch. Reťazce by mali prijať opatrenia na zníženie a postupné úplné vylúčenie pesticídov z ovocia a zeleniny. O tom, že ponuka slovenských bio jabĺk v supermarketoch je zúfalá, svedčí aj fakt, že keď sme ich chceli otestovať, v obchodoch sme nemali šancu žiadne nájsť,“ doplnila Nikodemová.

-lt/Zdroj: Greenpeace/Foto: archív-

 

Reklama