Koktail
Pozor na otravy psov a mačiek v jarnom období
V jarnom období sa v zvýšenej miere vyskytujú prípady otrávených psov a mačiek. Majitelia by preto mali zbystriť pozornosť, aby sa vyvarovali prípadných rizíka ochránili svojich štvornohých priateľov. O prevencii, príznakoch a aj prvej pomoci v prípadne skonzumovania jedu zvieraťom sme sa rozprávali s veterinárom Miroslavom Bernátom.
„Otravy často súvisia aj s plánovanou deratizáciou, ktorá sa vykonáva v mestách a na dedinách kvôli premnoženiu hlodavcov. Sú to väčšinou otravy walfarinového typu, ktoré sú pre zvieratá veľmi chutné a u teplokrvných živočíchov spôsobujú vnútorné krvácanie,“ povedal o príčinách a dôsledkoch otráv Miroslav Bernát.
REKLAMA
Nebezpečenstvom pre psy a mačky je teda v prvom rade konzumácia jedov, ktoré sa používajú proti hlodavcom. Nástup príznakov je oneskorený a prichádza po troch až piatich dňoch. Rizikom sa následne stávajú aj myši či potkany, ktoré zjedli deratizačné prostriedky. Ich nástup je pozvoľný a ak váš štvornohý miláčik chytí takéto zviera, môže u neho tiež dôjsť k otrave.
Príznaky, ktoré sa môžu objaviť na psovi alebo mačke, sú rôzne. K tým najčastejším patria: blednutie slizníc, smutné správanie, malátnosť, zrýchlený dych, časté opakované vracanie, krvavý moč a tiež stolica. Pri akútnych otravách nastupujú veľmi rýchlo. Ak majiteľ zistí alebo má podozrenie, že jeho pes či mačka zožrala otravu, či otráveného hlodavca je vhodné aplikovať čierne uhlie alebo detoxikačný gél, ktorý vyviaže toxíny a spomalí vstrebávanie škodlivých látok do organizmu. Nevhodné je použitie mlieka, ktoré má opačné účinky. Po podaní prvej pomoci je dôležitý následný prevoz k veterinárovi. V prípade, že je to možné, mal by majiteľ vziať aj vzorku otravy, zvratkov prípadne stolice alebo ich aspoň vyfotografovať na mobil.
Ďalším častým zdrojom otráv sú herbicídy používané k ochrane rastlín na poliach a záhradách. Zviera sa môže intoxikovať buď priamym kontaktom kože, slizníc alebo vdýchnutím. Tu je nástup klinických príznakov veľmi rýchly. Časté sú dýchacie problémy, kašeľ, celková slabosť, opuch viečok, vyrážky na koži začervenanie kože, masívny výtok slín, vracanie…Prvá pomoc spočíva v dôkladnom opláchnutí postihnutých častí vodou a následný prevoz k veterinárovi.„Posledná akútna otrava, ktorú sme riešili bola spôsobená konzumáciou látky použitej k jarnému postreku drevín. Pes oblízal obal tohto postreku. V priebehu 20 minút začal výrazne slintať, vracať, nebol schopný chôdze a strácal vedomie. Majiteľ dopravil psa rýchlo na ambulanciu, kde sme následne rýchlo podali protijed a urgentnú infúznu terapiu. Po hodine sám odišiel stabilný domov po vlastných. Rýchlosť prevozu tak psovi zachránila život,“ opísal jeden prípad veterinár.
Ľudia sú často nevyspytateľní, a tak kvôli hnevu či nenávisti nastražia jed na cudzie zviera i schválne. Majitelia by mali v prípade podozrenia, či výskytu podobného prípadu v nejakej oblasti ešte zvýšiť svoju opatrnosť. Psom je preto treba zabrániť v konzumácii podozrivej potravy, ktorá sa vyskytuje pohodená vonku. Dobrými preventívnymi pomôckami sú k tomu vôdzka a košík.
-lt-