Aktuality
Piešťanský pivovar otvára o pár dní, varenie piva je už v plnom prúde
Piešťanský pivovar chystá svoje slávnostné otvorenie na 11. apríla. Proces výroby piva prebieha niekoľko týždňov a tak sa s prípravou miestnych špecialít už začalo. Cylindrokónické kvasné tanky alebo skrátene CK tanky sa začínajú pomaly plniť a prvé hektolitre budú už čoskoro dozreté. O tom čo všetko sa za prípravou nápoja skrýva sme sa rozprávali so sládkom novovznikajúceho pivovaru Viliamom Hujíkom.
Viliam Hujík má s varením piva bohaté pätnásťročné skúsenosti. K jeho príprave sa dostal už v siedmych rokoch prostredníctvom svojho otca, ktorý bol tiež sládkom, neskôr sa v odbore vyučil a remeslu zostal verný až doteraz. Jeho profesia je pre neho nielen zdrojom obživy, ale aj celoživotnou vášňou. Najväčším ocenením sú pre neho spokojní zákazníci a tak sa snaží dotvárať chuť piva podľa ich požiadaviek. S miestnou novovznikajúcou prevádzkou spolupracuje od jej začiatku. Pomáhal naplánovať technologický postup výroby a je tiež zodpovedný za receptúry pív, ktoré momentálne pripravuje.
REKLAMA
Pre potreby pivovaru bolo treba pomocníka a tak sa v Piešťanoch zaúča remeslu Viktor Michálek, ktorý sa stane po certifikovaní vôbec prvým lokálnym sládkom. Viliam Hujík je jedným z dvoch ľudí na Slovensku, ktorý je oprávnený takýto certifikát vydať. Vo Viktorovi Michálkovi našiel podľa vlastných slov veľmi šikovného učňa, ktorému postupne odovzdáva svoje vedomosti. Výhodou bolo aj to, že začínajúci kolega sa už predtým venoval domácej výrobe piva v malých množstvách, čo im v mnohom uľahčilo začiatky spolupráce. Práca si vyžaduje trpezlivosť, pretože každý deň strávia pri kotloch a tankoch až sedemnásť hodín. Vznikajúci zlatistý mok momentálne pripomína skôr burčiak, ale keď dokvasí, bude jedinečný, pretože bude navarený v Piešťanoch a my budeme právom hrdí na naše vlastné pivo.
„Malé pivovary sú podľa môjho názoru veľmi dôležité, pretože udržujú tradíciu slovenského piva,“ povedal Viliam Hujík na margo vzniku miestneho pivovaru. Za sebou má výrobu už viac ako 200 miliónov litrov nápoja. Najviac sa naučil od otca a veľa mu dala aj spolupráca s Romanom Šustákom, majiteľom dnes už neexistujúceho pivovaru Kaltenberg. Stojí za zrodom dvadsiatich pivných špeciálov, medzi nimi aj medových, zázvorových či višňových druhov a tiež ďalších päťdesiatich rozličných pív.
Za prípravou piva v Piešťanskom pivovare sa skrýva celá alchýmia. Prebieha v štyroch varných kotloch jednormutovým spôsobom. Slad, ktorý pochádza z pivovaru Sessler, prejde procesom vystierania. Nasleduje scedzovanie a oddelenie sladiny od sladu, vznikajúci odpad sa nazýva mlat. Sladina je prečerpaná do mladinového kotla, kde prebieha vysladzovanie vody a následné zavarenie chmelom zo Žatca v chmelovare. Posledným varným kotlom je bojler, kde sa schladí mladina, ktorá je prečerpaná do CK tankov na pomalé kvasenie, ktoré je zastavené až znížením teploty. Pri svetlých pivách trvá výroba tri týždne a pri tmavých až štyridsať dní. Do tankov v Piešťanskom pivovare sa zmestí viac ako jedenásťtisíc litrov piva a všetci jeho milovníci dúfajú, že už čoskoro príde možnosť prvej ochutnávky.
Text a foto: -lt-