Connect with us

Názory a komentáre

Alan Suchánek: „Slovensko sa stalo eseročkou, ktorú vlastní pár oligarchov a premiér je len jej konateľom.“

Published

on

Reklama

Parlamentné voľby v sobotu 6. marca poslali do Národnej rady Slovenskej republiky dohromady osem strán, ktoré si medzi sebou rozdelia 150 kresiel. Medzi zvolenými zástupcami občanov sú aj štyria obyvatelia okresu Piešťany. Každému z nich sme položili štyri otázky a v nasledujúcich dňoch vám zverejníme odpovede, ktoré nám na ne zaslali. Poradie článkov sme stanovili podľa toho, kedy nám noví poslanci odpísali a netreba za ním hľadať žiadne konšpirácie. Prvým, kto odpovedal, bol lekár Alan Suchánek, zastupujúci stranu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti. Figuroval ako dvojka na kandidátke a dostal až 45 138 preferenčných hlasov.

Ako hodnotíte celkové výsledky volieb?
Výsledok volieb beriem ako fakt, aj keď nie som z neho nadšený a predstavoval som si ho na základe prieskumov inak. Voľby boli demokratické a sú platné. Ľudia rozdali karty a politici, ktorí si pýtali ich hlasy, musia s vôľou občanov zodpovedne naložiť. Občanov nezaujíma, kto s kým chce a nechce, môže a nemusí. Ak to občan nedostane, nabudúce to môže byť ešte komplikovanejšie. Ale vysoké percentá extrémistickej strany, ktorá hazarduje s bezpečnosťou Slovenska a jeho orientáciou na demokratický svet je výstrahou pre všetkých.

Reklama

Čo podľa vášho názoru najviac ovplyvnilo rozhodnutie občanov?
Z posledných 10-tich rokov bol vo vláde Smer-SD 8 rokov, posledné 4 roky vládol sám. Ako tvrdí, tak ekonomická situácia je dobrá. Mohol zaviesť potrebné reformy v zdravotníctve, školstve, nastoliť poriadok, mal právo i skončiť s korupciou. Namiesto toho sa kvalita zdravotnej starostlivosti rapídne prepadá, školstvo je v marazme, polícia, prokuratúra a justícia sú spolitizované, nefungujú. Korupcia enormne narástla. Slovensko sa stalo eseročkou, ktorú vlastní pár oligarchov a premiér je len jej konateľom. Ľudia to vnímajú. Nespokojné sú zdravotné sestry, pacienti, učitelia, ale aj študenti a rodičia. Dôvera občanov v štát sa prepadá. Preto si občania želajú radikálnu zmenu. Preto dali svoju dôveru stranám, ktoré sľubovali zmenu. Tí s kritickejším myslením volili systémové zmeny, niektorým stačia aj jednoduché radikálne riešenia. Dlhodobé neriešenie problémov prináša takéto následky.

Ako sa pozeráte na Váš osobný úspech?
Nikdy som nechcel vstúpiť do politickej strany. Dostal som dôveru zamestnancov, aby som ich zastupoval v správnej rade nemocnice. Keď som bol priamym svedkom rozkrádania verejných zdrojov, tak som sa nemohol nečinne prizerať. Spolu s kolegyňou sme najprv márne dva roky bojovali so štátnym aparátom. Nakoniec sa nám podarilo s pomocou médií a tlaku verejnej mienky zastaviť kúpu predraženého CT. Následne sme dostali ocenenia za protikorupčné konanie. Ponuku kandidovať za hnutie OĽaNO-NOVA som prijal s tým, že by som chcel pomôcť bojovať proti korupcii v celej spoločnosti. OĽaNO dalo možnosť mnohým kvalitným a aktívnym ľuďom vstúpiť do politiky a pokračovať na širšom fronte proti korupcii. A to je presne to, čo naša spoločnosť urgentne potrebuje, ako ukázali aj tieto voľby. Žiadna iná strana nedala toľko priestoru novým aktívnym ľuďom vstúpiť do verejného priestoru a realizovať svoje snahy o zmenu spoločnosti ako OĽaNO. Z tohto pohľadu vnímam výsledok volieb hnutia OĽaNO ako veľký úspech a ja som k tomuto úspechu prispel malou časťou. Verím, že budeme mať možnosť výrazne zmeniť našu krajinu k lepšiemu.

Reklama

Čo sa budete snažiť na pôde NRSR budúce 4 roky presadzovať?
Za takmer 40 rokov práce v zdravotníctve som získal prehľad o tomto sektore. Úroveň zdravotníctva sa rapídne prepadá, nefungujú nemocnice, ambulantný systém, nemá sa kto starať o dlhodobo chorých a bezvládnych. Poisťovne neplatia poskytovateľom, systém sa zadlžuje. Len 40% zdrojov v zdravotníctve sa využíva na zdravotnú starostlivosť (v slušných krajinách 80-90%). V zdravotníctve sa ročne točí 4,5 miliardy eur. Ministerstvo zdravotníctva nevie doložiť, na čo sa minie 32% – teda 1,6 miliardy eur. V slušných krajinách je to len 2-5%. Máme nemocnice v starých plesnivých budovách, bežne izby s 3-4 a viac posteľami, v slušných krajinách dnes už sú len 1-2 posteľové izby s príslušenstvom. U nás sa stojí na toaletu a sprchu v rade. Mal byť už fungujúci DRG systém, e-health, jedna poisťovňa. Nič z toho nefunguje a minuli sa na to veľké sumy. ČR je v úrovni zdravotnej starostlivosti na 9.mieste v EÚ a stále stúpa, za Slovenskom je už len Rumunsko, Bulharsko, Albánsko. Zbytočne u nás zomierajú ľudia.

Smer nemá program pre zdravotníctvo, jediným ich programom bolo nabalenie sa košickej chobotnice. Z tohto marazmu profitujú Penta so svojimi nemocnicami, lekárňami, poisťovňou. Z toho vyplýva, koľko práce čaká budúcu reformnú vládu, aby sa tu začalo niečo meniť. Myslím, že presne ako v školstve je potrebné, aby si všetky strany sadli za okrúhly stôl, aby prebehla odborná diskusia zdravotníkov a ekonómov a manažérov, aby sa určili ciele a cesty ako tieto ciele dosiahnuť. Nastoliť konsenzus všetkých strán, ktoré sa zaviažu, že budú napĺňať tieto ciele. Nesmú sa tu zmenou každého ministra (doteraz za 23 rokov 17 ministrov) od základu meniť koncepcie a nič neuskutočniť. Štát a politici musia dobre slúžiť občanom. Takže mojím snažením je zmena zdravotníctva na fungujúci sektor aspoň ako v ČR. Na to je ale potrebná spolupráca všetkých zainteresovaných. Bude to dlhý proces, lebo za 23 rokov sa to úplne zanedbalo. Na začiatok ale stačí zastaviť korupciu a neefektívne míňanie – to sa dá urobiť relatívne rýchlo, na to je potrebná vláda, ktorá bude mať tento záujem ako prioritu.

-lt/Foto: archív-

Reklama