Koktail
S „maľovanou poéziou“ uspela aj na Manhattane
Keď kolega a kamarát Pišta zavesil na facebook fotky obrazov, ktoré maľovala jeho dcéra Andrea, hneď ma zaujali. Najskôr mi pripomenuli tvorbu, s akou kedysi experimentovala moja sestra a ja som sa ju obdivne pokúšala napodobňovať. A potom som si uvedomila, že pri tých rôznofarebných, trochu surrealistických maľbách mám zrazu chuť sa usmievať…
Keď som Pištovi povedala, že sa mi dielka jeho dcéry páčia, hrdý tato hneď navrhol, že mi exkluzívne jedno vytvorí na objednávku, iba si mám vybrať motív. Vybrala som si svoje najobľúbenejšie mesto – Piešťany.
[singlepic id=34540 w=520 h=350 float=center]
Po pár týždňoch som sa stala majiteľkou poetického obrázku Piešťan, a nedalo mi, aby som sa aj s jeho autorkou trochu bližšie nezoznámila. Na stránke www.adka.com (Andrea v súčasnosti žije v USA a jej umelecká značka je Adka´s Art), som si prečítala, že „píše poéziu štetcom…“ , ale tiež informáciu o výstavách v newyorských galériách. Príbeh mladej Piešťanky sa mi zdal veľmi inšpiratívny, preto sme si vymenili pár e-mailov, a tu je výsledok:
Za všetkým hľadaj… muža?
Ako hovorí Andrea Jones (rodená Kučkovská), dôvodom odchodu za veľkú mláku, kde žije od roku 1999, bol jej manžel – pôvodom Američan. Zoznámili sa pri práci v Bratislave. „Chodili sme spolu dva roky a „koniec“ bol veľmi romantický,“ spomína Adka. O ruku ju totiž priateľ požiadal skoro ako vo filme – na historickom koči vo Viedni: „Najskôr mi povedal, že ideme len na kávu a skončilo to otázkou – Kučkovska will you marry me?“ Svadba sa potom konala na Bojnickom zámku, kde sa nevesta cítila ako princezná. A rozprávka sa ešte neskončila…
REKLAMA
Po narodení dcérky sa pôvodne vyštudovaná školská psychologička a bývalá manažérka Americkej komory právnikov pre Východnú Európu začala pohrávať s myšlienkou na maľovanie. Muž bol prvý, kto ju podporil. „Spomenula som manželovi, ako som si kedysi v detstve rada po večeroch kreslila v posteli rôzne miniatúrne predmety od jedného rohu zošita k druhému. Opísala som mu, ako som sa pritom veľmi dobre (až terapeuticky!) cítila. Tiež som bola vtedy sama zo seba prekvapená, ako zaujímavo vyzerajú, myslela som si, že maľovať neviem,“ hovorí o svojich začiatkoch umelkyňa, ktorá sa dnes venuje tvorbe na plný úväzok.
Manžel ju potom požiadal, aby mu na narodeniny niečo nakreslila. Andrea s radosťou súhlasila: „Obrázok sa mu veľmi páčil a ten moment bol pre mňa asi takým prvým impulzom k tvorbe. Tak si ma moja umelecká minulosť našla a na prekvapenie seba i ostatných sa veľmi rýchlo stala mojou súčasnosťou.“
Z facebooku až na Manhattan
Výsledky sa však nedostavili zo dňa na deň: „Vlastne prešlo desať rokov, počas ktorých som skúšala rôzne maliarske a ilustračné štýly, kým som si našla ten vyhovujúci. Nevedela som ho však zaradiť do žiadnej kategórie, preto som sa dlho neodvážila ukázať svoje diela verejnosti. Prvými kritikmi bola, samozrejme, rodina. Zdalo sa im, že by môj štýl mohol byť zaujímavý a podporovali ma, aby som pokračovala. Nabrala som odvahu a ukázala moje obrazy priateľom, ktorým sa takisto páčili. Na ich podnet som založila stránku na Facebooku a zrazu som sa ocitla v centre ovácií a obdivu fanúšikov, čo bol úžasný pocit!“
[singlepic id=34543 w=520 h=350 float=center]
Úspech na sociálnej sieti Andreu povzbudil tak, že sa rozhodla osloviť galérie s ponukou výstavy: „Hneď som sa vrhla na New York, hoci som vedela, že to bude tvrdý oriešok. Poslala som zopár ilustrácií do galérie so súčasným umením, tie mi však odmietli s tým, že sa mám ohlásiť s novými prácami. Vtedy som si povedala, že musím skúsiť maľby na plátno. Transformácia bola oveľa jednoduchšia, ako som si myslela, a zrazu som maľovala ako divá.“
Keď poslala fotografie 15-tich malieb do New Yorku, očakávala opäť negatívnu odpoveď, prišlo však: s radosťou Vám oznamujeme, že… „Ani som nedočítala a obtelefonovala všetkých známych,“ spomína. Všetko sa odrazu dalo do pohybu a v priebehu roka dostala pozvánky do ďalších galérií a na rôzne výstavy po celom svete.
Len v New Yorku sa konali dve, na Manhattane sa niekoľko jej diel aj predalo. Na newyorskú výstavu sa prišiel pozrieť až zo Slovenska i pyšný otec, čo bol pre autorku intenzívny zážitok, pretože doma už veľmi dlho nebola.
Inšpiruje ju folklór aj liečivý vplyv umenia
Napriek tomu svoju rodnú krajinu nosí Andrea a v sebe a inšpiruje sa ňou aj pri maľovaní: „Nikdy som nemala za vzor konkrétneho umelca, ale určite ma ovplyvnila slovenská ľudová tvorba, plná farieb a ornamentov, a tiež rozprávky či príbehy so surrealistickým dejom a postavami.“
Plné farieb a ich netradičných kombinácií sú aj Adkine diela: „Milujem všetky odtiene modrej, mám rada aj fialovú, oranžovú a krikľavú ružovú a pri ich výbere používam výlučne intuíciu.“ Ako správna Piešťanka dbá na svoje oblečenie a motívy z obrázkov začala prenášať i do módy: „Ide o reprodukcie mojich diel na doplnky, ktoré začali byť žiadané, najmä obaly na iPhone 4, hodvábne šáliky či kabelky.“
[singlepic id=34542 w=520 h=350 float=center]
Inšpirácie na tvorbu má dostatok, o čom svedčí i jej odpoveď na otázku, na čom v súčasnosti pracuje: „Séria Universe Within Us (Vesmír v nás) sú obrysy zvierat, vyplnene mojím maliarskym štýlom. Ide o myšlienky, že každý živý tvor nosí v sebe svoj vlastný vesmír. Tiež pracujem na čierno-bielej sérii Intervening Orbitals (Zasahujúce Orbitály), v ktorej sa zameriavam na určité orgány tela – každý orbitál predstavuje energiu týchto orgánov, ktorých názvy sú v latinčine, a tiež na štúdie liečebných účinkov umenia na daný orgán. Takže keď vás bolí napríklad srdiečko, môžete si zavesiť výtlačok môjho diela Pectus (srdce) a ktovie, možno to zafunguje…“
[singlepic id=34543 w=520 h=350 float=center]
Andrea Jones žije a tvorí v Severnej Karolíne, s manželom Jeffom má 9-ročného syna Jeffreyho a 11- ročnú dcéru Natalie, ktorá po maminom vzore tiež maľuje a dokonca niekoľko svojich diel už predala. Pod značkou Adka´s Art umelkyňa, pochádzajúca z Piešťan, vystavovala v Agora Gallery, NYC; The Artist Alley, SF; TIA, Italy a v súčasnosti sa koná výstava v Studio Vogue Galery, Toronto, CAN. Pripravuje tiež diela na výstavu Little Treasures v talianskej Bologni. Jej tvorbu spomínajú i publikácie o umení – Art is Spectrum – The Chelsea Perspective – Fine Art Magazine, Arttour International July 2012, Rivierart či Margin Call – Outsider Art.
Text: Adriana Drahovská, Foto: Archív Andrey Jones
[nggallery id=1884]