Connect with us

Koktail

Rekordér v prespávaní na gauči: Viac ako pamiatky ma zaujímajú ľudia

Published

on

Reklama

Michal Knitl je najaktívnejším Slovákom v sociálnej sieti couchsurfing.org, ktorej užívatelia bezplatne ponúkajú prenocovanie ostatným. Prostredníctvom internetu si našiel ubytovanie aj v málo prístupných krajinách, ale pozvanie do domácnosti neodmieta ani pri osobnom stretnutí.

Reklama

„Zo Slovenska som napísal e-mail všetkým členom až po Kirgizsko, že tam prídem. Ozvalo sa mi asi 10 % opýtaných, pretože veľa členov je neaktívnych. Vypýtal som si na nich kontakt, s tým, že keď budem v krajine, ozvem sa im, či majú čas,“ vysvetlil Michal Knitl pred prezentáciou svojich cestovateľských zážitkov v Piešťanskom informačnom centre.

Hovoril o viac než ročnej ceste z Bulharska cez Turecko, Gruzínsko, Arménsko, Náhorný Karabach, Irán, Turkménsko, Uzbekistan, Kirgizsko, Tadžikistan do Afganistanu. Odtiaľ sa letecky presunul do Indie a okrem jej málo prístupných častí navštívil aj Nepál a Bangladéš. Na tejto ceste prešiel asi 1 600 km po vlastných a vystúpil aj na najvyšší vrch Iránu Kúh-e Damávand (5 610 m). Všetko, čo na túto dlhú cestu potreboval, nosil vždy so sebou. Jeho celkový rozpočet bol 4-tisíc eur.

Reklama

Istá forma couchsurfingu funguje podľa Michala aj v najzapadlejších oblastiach Kirgizska. „Tam ma ľudia pozvali k sebe domov do jurty bez toho, aby vôbec niekedy videli internet.“ Počas celej cesty prenocoval asi u stovky hostiteľov, pričom 40 z nich mu ponúkli nocľah bez predchádzajúceho kontaktu. „Náhodné stretnutia sú najkrajšie,“ pochvaľuje si Michal.

REKLAMA

Nocľah „na gauči“ využil aj v afganskom Kábule. Bolo to u kamarátov zo Slovenska, ktorí tam pracujú pre humanitárnu organizáciu Človek v ohrození.

V Ázii aj Južnej Amerike sú do couchsurfingu zapojení najmä príslušníci strednej vrstvy, ktorí majú internet a sú vzdelaní. Nie je však pravidlom, že ovládajú angličtinu. Vďaka tomu sa Michal naučil španielsky.

„Na cestách ma najviac zaujímajú ľudia a príroda. Pamiatky ma príliš neťahajú. Zopár si ich pozriem, ale v prípade že nemám v niektorom meste gauč, čiže tam nemám koho stretnúť, pozriem si jednu – dve pamiatky a odídem. O budovy mi príliš nejde,“ uzatvára Michal Knitl. On sám doma okrem iných hostil aj 56-ročnú Argentínčanku, ktorá cestovala po celej Európe a Rusku.

Zážitky zo svojich ciest po Južnej Amerike zhrnul tento skúsený cestovateľ v knihe s názvom Na juhoamerickej vlne. V súčasnosti pripravuje ďalšiu o cestách po Ázii. Viac sa dozviete na jeho osobnej web stránke michalknitl.com.

Text: Martin Palkovič Foto: Archív Michala Knitla

 

Reklama