Koktail
Hajdúnánás očami fotografov: Stretnutie hajdúchov aj PARKFOTO
Aktualizované – Päť členov Piešťanského fotoklubu v piatok odštartovalo projekt, ktorým sa miestni amatérski fotografi, združení v tejto záujmovej organizácii, rozhodli podporiť spoluprácu medzi partnerskými mestami Piešťan a podobnými klubmi v nich. Juraj Mráz, Martin Ondko, Vojtech Hank, Štefan Kučkovský a Michal Mišík vyrazili na prvú z ciest, ktorá zmapuje tieto miesta očami fotografov. Ich cieľom sa tento víkend stali maďarské kúpele Hájdúnánás, vzdialené necelých 400 kilometrov. Ale nešli len tak naprázdno – domácim predstavili aj svoj ďalší projekt – PARKFOTO a fotografie na sieťach vyvesili rovno pred radnicou. Domáci sa ihneď zapojili, rozdávali štipce a pripínali ich na snímky, ktoré sa im páčili.
Po príchode na miesto dorazili rovno na slávnostné stretnutie hajdúchov, v rámci ktorého sa konajú aj ukážky historických bitiek. Pomenovaním hajdúch sa označovali príslušníci ľudového odboja proti tureckej nadvláde, v tomto meste však má toto slovo väčší význam.
História dnes 20-tisícového Hajdúnánásu je spojená s menom vodcu protihabsburského stavovského povstania, kniežaťa Štefana Bocskaya. Svojich verných bojovníkov – hajdúchov – v počte 9254 a 13 kapitánov rozkazom zo dňa 12. decembra 1605 oslobodil od poddanských povinností a povýšil do šľachtického stavu. Zároveň šiestim hajdúskym mestám, ktoré jeho pričinením vznikli, udelil osobitné privilégiá. Túto udalosť si v Hajdúnánási pravidelne pripomínajú okázalými oslavami.
Kúpeľníctvo v Hajdúnánási nemá dlhú tradíciu. Ešte pred pol storočím nikto ani netušil, že sa raz stane kúpeľným mestom. Nečakanú zmenu priniesol rok 1958. V rámci geologického prieskumu hľadali ropu a zemný plyn. Namiesto hľadaných surovín však pri navŕtaní hĺbky 1019 m vytryskla na okraji mesta termálna voda s teplotou 67°C. Chemický rozbor ukázal, že ide o kvalitnú liečivú vodu, a tú nemohli nechať odtekať len tak bez úžitku do kanála. V tomto kraji výskyt horúcich prameňov nie je ojedinelý, o čom svedčia aj známe kúpele v neďalekom meste Hajdúszoboszló.
Nečakane objavený zdroj termálnej liečivej vody sa teda stal signálom na budovanie kúpeľníctva i v Hajdúnánási. Pre areál kúpaliska vytýčili 14-hektárovú plochu. Je v nej vybudovaných niekoľko bazénov, tobogán s dĺžkou 50 m, jazero na člnkovanie, kemping s bufetom a reštaurácia. Vzniklo tu čosi, čo sa u nás nazýva aquapark, avšak s tým rozdielom, že v areáli nechýba ani liečebné oddelenie s krytým bazénom, kde sa pod lekárskym dozorom poskytujú liečebné procedúry – kúpeľ, masáže, bahenné zábaly, liečebná masáž pod vodou – tangentor a sauna. Kúpele sa indikujú na kĺbové a gynekologické ochorenia, ako i na choroby pohybového aparátu.
V samotnom meste si možno vybrať viac zaujímavých cieľov. Oplatí sa pozrieť napríklad tradičný roľnícky dom, Tájház, postavený koncom 18. storočia v ľudovom klasicistickom štýle so stĺporadím. Jeho vnútrajšok tvorí malé múzeum, ktoré dokumentuje niekdajšie remeslá v meste. Veľmi zaujímavá je aj návšteva tvorivej dielne Zlatá slama (Aranyszalma) s galériou, ktorá je kráľovstvom tety Mariky. Takto žoviálne nazývajú majsterku ľudovej umeleckej výroby Máriu Nagy-Reszegi, ktorá získala už viacero vyznamenaní. Jej práce zo slamy sú skutočne najkrajším suvenírom z Hajdúnánásu. Je tu aj najstaršia pštrosia farma v Maďarsku. Založili ju v roku 1993 a chovajú v nej skoro stovku týchto dobromyseľných vtáčích obrov. Dalo by sa ešte hovoriť o Národnom parku Hortobágy, ktorý je vzdialený iba pár kilometrov a predstavuje najrozsiahlejšie súvislé pasienky v Európe, a o mnohých ďalších atraktivitách v okolí.
Hajdúnánás patrí medzi novšie partnerské mestá Piešťan. Dohoda o spolupráci bola uzavretá v roku 2002.
Projekt Partnerské mestá očami fotografov podporuje Mesto Piešťany a mediálnu spoluprácu poskytuje aj náš portál www.pnky.sk, kde budeme o cestách členov klubu pravidelne informovať.
Viac vo fotogalérii:
-ad-, Zdroj: www.piestany.sk, foto: Š. Kučkovský