Connect with us

Aktuality

Vojtecha Ábela vydali fašistom Piešťanci

Published

on

Reklama

Tragédia vojny odzrkadlená v osude jedného človeka. Potomok staropiešťanskej katolíckej rodiny a účastník SNP skončil v koncentračnom tábore vďaka horlivosti svojich spoluobčanov. Udala ho suseda a zatkol bývalý kamarát. Balneologické múzeum sprístupnilo vo Vile Dr. Lisku výstavu s názvom Známy – neznámy pplk. Vojtech Ábel, ktorá je venovaná 100. výročiu jeho narodenia.

[singlepic id=18733 w=320 h=240 float=right]„Je to jediný piešťanský rodák, po ktorom tu je pomenovaná ulica. Napriek tomu mnohí z nás ani netušia, kto to bol,“ hovorí autor výstavy, historik Andrej Bolerázsky. Výstavné priestory však boli 25. augusta plné ľudí. Múzeum dostalo od dcéry pplk. Vojtecha Ábela rozsiahlu pozostalosť a z Múzea SNP v Banskej Bystrici zapožičalo aj jeho uniformy.

Reklama

[singlepic id=18736 w=320 h=240 float=left]„Otca si pamätám iba z rozprávania. Ale spomínam si na kredenc a na izbu, do ktorej som priviedla toho gardistu, ktorý ho zatkol. Otec potom zahynul v Mauthausene, pár dní pred koncom vojny,“ hovorí Naďa Mikolášiková. Mala iba dva roky. Vojtech Ábel pre ňu práve chystal mikulášsku výslužku, keď do ich domu vtrhli členovia Hlinkovej gardy. Nič netušiace dievča im ukázalo, kde sa účastník Slovenského národného povstania skrýva. „Suseda, ktorá môjho otca udala sa po vojne stala vzornou družstevníčkou. Vyparádená v kroji potom sedávala na alegorických vozoch na 1. mája.“

Sľubnú kariéru mladého poručíka v Československej armáde prerušil rozpad republiky a vznik Slovenského štátu. Nestotožnil sa s takýmto politickým vývojom a zostal verný ideám demokratického Československa. Ako dôstojník slovenskej armády sa ihneď zapojil do protifašistického odboja a neskôr v Slovenskom národnom povstaní pôsobil ako veliteľ.

Reklama

[singlepic id=18741 w=320 h=240 float=right]Bol zajatý, podarilo sa mu utiecť, s podlomeným zdravím sa dostal domov do Piešťan. Ihneď po uzdravení sa chcel pripojiť k partizánom, ktorí pôsobili v horách Považského Inovca. Odvážne plány mu prekazilo udanie.

„Pre nás je to vlastne pohreb môjho otca, ktorý sa nikdy predtým nekonal,“ povedala na otvorení výstavy Naďa Mikolášiková. Spolu so svojou dcérou bola oblečená v čiernom. Vojtecha Ábela krátko pred koncom vojny transportovali z Bratislavy do Mauthausenu s doložkou „návrat nežiadúci“. Podľa zdrojov, ku ktorým sa dostal historik Andrej Bolerázsky, bol ihneď po príchode do koncentračného tábora popravený zastrelením. Dátum jeho smrti stanovili úrady na 1. apríla 1945. Piešťany oslobodili ruskí a rumunskí vojaci o tri dni neskôr.

[nggallery id=1037]

Text a foto: Martin Palkovič

 

 

Reklama