Aktuality
Suché stromy v parku ohrozujú bezpečnosť jeho návštevníkov
Približne pred týždňom sme do redakcie dostali od čitateľa správu, že pri prechádzke po parku tesne za jeho synom spadol na zem z gaštana suchý mohutný konár. Ak by zasiahol dieťa, mohol mu značne ublížiť. Krajinné architektky, ktoré spracovali projekt obnovy parku, v ňom označili až 48 stromov v bezpečnosť ohrozujúcom stave. Niektoré z nich už Služby mesta odstránili v minulom roku. Tento rok mestská organizácia v parku odstránila päť stromov, tri z nich boli suché a jeden dolámaný. Pokračovať malo aj ošetrenie stromov stromolezeckou technikou, doteraz sa tak však neudialo.
„Cca o 18,30 som s mojimi dvoma synmi išiel v parku pri futbalovom štadióne popod tento gaštan,“ píše čitateľ Ondrej Schváb z Piešťan a pokračuje, že asi do 20 sekúnd presne na miesto, cez ktoré prechádzal jeho dvojročný syn, spadol suchý konár. „Pánbožko ho zachránil, dvadsať sekúnd a je mŕtvy, ten konár by vážne poranil aj dospelého chlapa,“ myslí si otrasený otec. „Som obrovský fanúšik prírody, zelene a zvlášť nášho parku, ale park treba ošetrovať. Nie vyrúbať, ale ošetrovať!“ zdôrazňuje a zároveň vyzýva na verejnú diskusiu o tomto probléme všetkých kompetentných. „V poriadnom vetre môže byť náš park extra nebezpečný.“
Manažér strediska verejnej zelene Služieb mesta Piešťany Andrej Cimbalík potvrdil, že spadnutý konár už zlikvidovali. V tomto roku zatiaľ odstránili zo zdravotných dôvodov parku päť stromov, z toho tri boli úplne suché. O týždeň majú v pláne podať ďalšie žiadosti o výrub, celkovo pôjde v celom meste asi o 30 stromov. V minulom roku sa ošetrovali stromy aj stromolezeckou technikou v sade Andreja Kmeťa. „Ošetrenie bolo financované Mestským úradom, Služby mesta majú techniku len do 12 metrov,“ uviedol A. Cimbalík a pokračoval, že plánujú aj 23 metrovú plošinu, ale to je vec budúcnosti a rozpočtu.
O situáciu sa zaujímal na stredajšom zasadnutí Mestskej rady aj jej člen, poslanec Tomáš Hudcovič (nezávislý – klub Spoločne pre Piešťany). Primátor mesta Miloš Tamajka uviedol, že o park sa normálne starajú Služby mesta Piešťany. Ďalej povedal, že v tomto roku chce dať spracovať novú pasportizáciu drevín. O nej sa hovorilo už vo februári, keď primátor deklaroval, že k pôvodnému pasportu z roku 2011 nemá dôveru. Na otázku možnosti ošetrenia ďalšej časti parku stromolezeckou technikou, na ktorú už podľa informácií Hudcoviča pripravili pracovníci bývalého referátu životného prostredia vyhlásenie verejného obstarávania, avšak to doteraz nebolo zrealizované, primátor odpovedal, že o tom nevie a tieto informácie musí preveriť.
Krajinná architekta Klára Nepustilová, jedna z autoriek projektu obnovy parku, hovorí, že ich projekt počítal s asanáciou až 48 stromov, ktoré priamo ohrozovali prevádzkovú bezpečnosť parku: „Hrozí u nich spadnutie konárov či vývrat z dôvodu hniloby, prasknutých tlakových vetvení, vysychania… Pokiaľ viem, niektoré akútne nebezpečné stromy boli v minulom roku odstránené, ale presné informácie nemáme.“ Informáciu dopĺňa ďalšia z autoriek projektu Eva Teplická: „Jediné, čo nám je známe, že na jeseň minulého roku boli podľa projektu realizované nové výsadby v časti blízko Kursalonu. Boli sme ich obhliadnuť. Žiaľ, zistili sme, že výruby nevhodných drevín v týchto miestach neboli realizované.“ Podľa nej tak vzniká nelogická situácia, že nad novou výsadbou sú stále nevhodné dreviny, ktoré tam nemajú čo robiť, tienia mladým stromčekom, ktoré sa potom ohýbajú za svetlom a v koreňovom priestore súperia o vodu a živiny. „Toto nie je dobrý základ pre strom, od ktorého očakávame, že má vydržať 100- 150 rokov,“ tvrdí Eva Teplická a myslí si, že takáto výsadba je potom mrhanie verejnými prostriedkami.
Rovnako zbytočné je podľa nej spracovávať dendrologický prieskum na stromy, s ktorými návrh obnovy nepočíta. „Logickejšie a efektívnejšie by bolo, dať spracovať dokument návrhu pestovateľských opatrení na ponechaných stromoch a potom urobiť potrebné ošetrenia. Takto postupovali z bývalého referátu životného prostredia a stromy nechali pred rokom v jednej časti ošetriť.“ Inventarizáciu drevín, ktorú dalo mesto spracovať v minulosti si krajinné architektky prešli a s väčšinou návrhov na odstránenie zo zdravotných dôvodov súhlasili. Podľa Evy Teplickej v každom prípade niektoré stromy mali byť z parku už dávno preč: „Najhoršia je situácia, keď sa nič nerobí a čaká sa… Potom sa môže stať to, o čom píšete.“
-ad/th-, foto: O. Schváb, archív PNKy
Čítajte tiež: “Mestský park je v havarijnom stave,” tvrdia architektky. Chcú hovoriť s primátorom