Connect with us

Aktuality

Starostovia: Ťarchu uzávierky mosta hádžu na plecia občanom

Published

on

Reklama

Je bezohľadné, aby museli ľudia pri ceste do zamestnania absolvovať 20 až 30 kilometrovú obchádzku, píše sa vo vyhlásení, ktoré dnes prijali zástupcovia obcí dotknutých plánovanou uzávierkou Krajinského mosta. Šiesti z nich sa stretli na Banke, aby vyzvali kompetentných k bezodkladnému riešeniu alarmujúcej situácie.

starostovia

Reklama

„Cynicky sa stavajú k občanom, ktorým na plecia hodili všetku ťarchu uzavretia mosta,“ zhodnotil starosta Ratnoviec Martin Adamča. Spolu s ním boli na stretnutí predstavitelia Moravian nad Váhom Sokoloviec, Banky, Jalšového, Radošiny a Veľkých Ripnian, ktorých o dvojmesačnej uzávierke oficiálne nikto neinformoval. Správu o tom, že alternatívne premostenie nebude investor realizovať, dostali až z médií.

Ide pritom podľa nich o nadregionálny problém. Uzávierka totiž obmedzí aj obyvateľov topoľčianskeho okresu, ktorí dochádzajú za prácou a školou do Piešťan. Počet obyvateľov dotknutých obcí odhadli na 25-tisíc. Podľa starostu Banky Jaroslava Janečka prejde cez Krajinský most denne 5 500 vozidiel.

Reklama

„Sú to väčšinou ľudia, ktorí pracujú za minimálne mzdy a je pre nich nepredstaviteľné, aby riešili dochádzku do Piešťan plánovanou obchádzkou,“ povedala starostka Radošiny Marta Kolková a dodala, že zástupcovia takmer dvoch desiatok obcí z topoľčianskeho okresu sa obrátili v tejto veci na predsedu Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša. „Dodnes sme na to nedostali žiadnu relevantnú odpoveď.“

Ľudia sú podľa nej zúfali a obracajú sa práve na starostov. Aj preto by napríklad starosta Ratnoviec podporil petíciu, ktorá kompetentných vyzve k hľadaniu riešenia. Myslí si totiž, že uzávierka bude mať katastrofálne následky aj pre podnikateľov z dotknutých obcí, ktorí sa orientujú najmä na Piešťany. „Namiesto toho, aby spolupracovali s nami a vyzývali nás k určitým návrhom, rozhodnú bez nás,“  konštatoval starosta Ratnoviec Martin Adamča.

„Ako si niekto mohol dovoliť prikázať občanom, aby na vlastné náklady merali niekoľko desiatok kilometrovú cestu navyše, čo stojí nemalé finančné výdavky na pohonných hmotách a nákup diaľničnej známky nie pre vlastnú potrebu, ale z dôvodu neschopnosti nájsť náhradné riešenie pre vyriešenie havarijnej situácie?“ píšu starostovia vo vyhlásení adresovanom kraju, okresnému úradu a viacerým ministerstvám. Vyhlásenie podporia aj predstavitelia Moravian nad Váhom, Ducového, Hubiny, Ratnoviec, Jalšového, Koplotoviec, Bojnej, Nitrianskej Blatnice, Vozokán a Lipovníka.

„V súvislosti s dnešným stretnutím starostov v obci Banka TTSK vyhlasuje, že si splnil všetky ohlasovacie povinnosti a rozpočet na opravu bol schválený Zastupiteľstvom TTSK v októbri 2013. Trnavský samosprávny kraj ako vlastník cesty č. II/499 a Krajinského mosta nebol vyrozumený o konaní predmetného stretnutia, preto sa k nemu nemôže vyjadriť,“ napísal hovorca kraja Ivan Krajčovič v stanovisku k dnešnému stretnutiu starostov.

V stanovisku sa ďalej píše: „Možnosť realizácie náhradného premostenia cez rieku Váh počas uzávierky mosta  vzhľadom na veľké obchádzkové trasy je v štádiu rozhodovania, má však viac negatív ako pozitív. Problém je kto pontónový most požadovaných parametrov vlastní, koľko by stál jeho prenájom a hlavne za akých podmienok by sa vybudovali príjazdové cesty k nemu. Takéto riešenie by bolo drahšie ako samotná oprava mosta. Narážame aj na faktor časovej realizácie, pretože povoľovací proces na vybudovanie príjazdovej komunikácie by trval dlhšie ako oprava mosta. TTSK neurčuje počas uzávierky mosta obchádzkové trasy, bude však rokovať so SAD o obchádzkových trasách tak, aby doprava pre občanov bola počas uzávierky mosta čo najmenej komplikovaná.“

Oprava (22. januára 9.30 h): V článku bolo pôvodne nesprávne uvedené, že stretnutia sa zúčastnil aj starosta Moravian nad Váhom. Bol to starosta Sokoloviec. Zástupca Moravian nad Váhom pripojí svoj podpis k vyhláseniu.

Text a foto: Martin Palkovič

Reklama