Connect with us

Aktuality

Skauti priniesli Betlehemské svetlo, odpáliť si ho môžete na Štedrý deň

Published

on

Reklama

V nedeľu 19. decembra priniesli skauti Betlehemské svetlo do Piešťan. Vlak so svetlom k nám dorazil krátko pred jedenástou dopoludnia. Piešťanskí skauti odpálili plameň a popoludní ho slávnostne odovzdali na Námestí slobody primátorovi Piešťan Removi Cicuttovi. Obyvatelia mesta si budú môcť odpáliť  Betlehemské svetlo na Štedrý deň v piatok 24. decembra od 10:00 do 12:00 v kostole sv. Cyrila a Metoda, u pátrov jezuitov, v kostole sv. Štefana, na Námestí slobody a na sídlisku Adam Trajan pri vianočnom stromčeku.

Posolstvo Betlehemského svetla

Reklama

[singlepic id=8530 w=320 h=240 float=left]Je čarovné uvedomiť si, že všetky tieto svetielka majú svoj pôvod v tom prvom, počiatočnom, ktoré sa zažalo práve v mieste rodiska Ježiša Krista. Svetlo pokoja a mieru z Betlehema je jednoduchým a zároveň krásnym symbolom, aby sme sa sami snažili budovať pokoj a mier v našich životoch i v našom okolí. Každé odpálenie svetielka odkazuje ďalej tiché prianie, aby sa pokoj a mier šírili v ľudských srdciach presne tak, ako sa od človeka k človeku šíri plameň Betlehemského svetla.

Na počiatku bolo svetlo…

Reklama

Na prelome 11. a 12. storočia turecké kmene Seldžukov okupovali najmä časti Malej Ázie, v ktorých sa narodil, žil a umrel Ježiš Kristus. Kresťanom tak znemožnili tieto posvätné miesta navštevovať. Preto zorganizovali rytieri na výzvu pápeža Urbana II. križiacku výpravu do Palestíny. Oslobodili v prvom rade Betlehem, kde sa Ježiš narodil, a taktiež Jeruzalem, kde umrel. Križiaci (volali sa tak pre kríže namaľované na plášťoch) uskutočnili celkovo 8 výprav, no iba pri jednej z nich sa im podarilo dostať až do Jeruzalemu. Jeden mladý križiak sa v tom čase zaprisahal, že keď sa vráti, donesie do svojho rodného mesta – Florencie – plamienok ohňa z betlehemskej baziliky. Máloktorí mu však vtedy verili, veď z križiackych výprav sa vrátil len málokto. V Palestíne na nich okrem mnohých bitiek a vojnových nebezpečenstiev striehli aj cudzie choroby. Po troch rokoch, tesne pred Vianocami roku 1099 dorazili otrhaní mládenci do Florencie, na ich čele stál jeden nesúci zapálenú sviecu s plameňom. Všetci [singlepic id=8534 w=320 h=240 float=right]prisahali, že plamienok je skutočne z Betlehemu a onen mládenec ho niesol v čase i nečase po púšti i mori, len aby splnil svoj sľub. Sviecu umiestnili v kostole, odkiaľ si potom svetlo odpaľovali ostatní obyvatelia. V stredoveku to bol prvý a posledný plameň z Kristovho rodiska.

O 800 rokov neskôr

Novodobú históriu Betlehemského svetla píšeme od roku 1986. Tradíciu roznášať plamienok založili naši susedia Rakúšania – tvorcovia vianočnej televíznej akcie v mestečku Linz na pomoc postihnutým deťom. Tí sa snažili nejakým zaujímavým prvkom ozvláštniť program týchto akcií – a prišli na jedinečný nápad. Pred Vianocami poslali do Betlehemu lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a lietadlom ho prinieslo späť do Linzu. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska. Po roku 1989, keď padli totalitné režimy v Európe, sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom, vrátane Slovenska, na ktorom roznášajú skauti svetielko už od roku 1990.

Dieťa svetla pokoja

Svetlo z večného plameňa z miesta rodiska Ježiša Krista v roku 2010 odpálil desaťročný Stefan Ivatovic. Za sprievodu pútnikov prinieslo Dieťa svetla plamienok už po dvadsiatypiaty krát. Malý Stefan, ktorý pochádza z hornorakúskeho Attnang – Puchheimu, bol nominovaný za svoju pomoc v projekte začlenenia detí imigrantov do školského procesu. Sám je živým príkladom účinnosti projektu, jeho rodičia totiž pred rokmi ušli z bývalej Juhoslávie pred hroziacou vojnou. Okrem toho je mimoriadne aktívnym a nápomocným žiakom.

Zdroj: Slovenský skauting http://svetlo.skauting.sk Foto: Jana Michálková a Tomáš Hudcovič

[nggallery id=366]

Reklama