Connect with us

Aktuality

Riziko ďalšieho zosuvu na Červenej veži je vysoké

Published

on

Reklama

Svah je momentálne stabilizovaný, ale odborníci považujú hrozbu ďalšieho zosuvu za vysokú, najmä pri výdatných dažďoch. Obci Banka pomôže so sanáciou ministerstvo životného prosredia.

[singlepic id=50758 w= h= float=center]

Reklama

Hlavnou príčinou utorkového zosunu svahu na Červenej veži je podľa geológov „permanentná dotáciu horninového masívu podzemnými vodami.“ Vyplýva to z odborného posudku, ktorý nám poskytol Ľudovít Kucharič, hovorca Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.

Geológovia preskúmali terén v stredu 8. januára ráno a záchranným zložkám odporučili odvodnenie svahu, ktoré hasiči ihneď realizovali. K nešťastnej udalosti mohol podľa nich prispieť aj dážď, prípadne voda z bazéna pri blízkom dome. „Treba však podotknúť, že v súčasnom období neboli na lokalite pozorované výrazné dažďové zrážky a bazén (objem cca 3 m3) bol vypustený v auguste alebo septembri 2013 (podľa ústnej informácie majiteľa objektu),“ napísali v odbornom posudku Pavel Lišák a Júlia Šimeková.

Reklama

Svah je aj naďalej nestabilný a ďalší zosuv nie je vylúčený. Preto je v čo najkratšom čase potrebné urobiť inžinierko-geologický prieskum. Na základe jeho výsledkov treba staticky zabezpečiť blízke domy a zosuvné územie odvodniť.

Podľa hovorcu ministerstva životného prostredia Maroša Stana bude prieskum stáť 25 až 30-tisíc eur. a v zmysle geologického zákona ho zabezpečí štát. „Zabezpečenie uvedených prác závisí od disponibilných zdrojov ministerstva, prípadne Environmentálneho fondu. Finančné prostriedky na sanáciu budú vyčíslené až po realizácií spomínaného inžinierskogeologického prieskumu.“

Neoficiálne odhady hovoria o nákladoch 60 až 80-tisíc eur. Ministerstvo už hľadá možnosti finančného zabezpečenia prieskumných a sanačných prác. Jeho zástupkyňa zo sekcie geológie a prírodných zdrojov sa zúčastnila obhliadky lokality spolu s geológmi.

Tí v závere posudku konštatovali, že „pri výdatnejších zrážkach sa očakáva opätovný pohyb zosunutého materiálu.“ Stupeň ohrozenia považujú za vysoký.

Text: Martin Palkovič Foto: KR HaZZ Trnava

Reklama