Aktuality
Kubánovu výsadbu chcú dať do pôvodného stavu, pomôžu aj aktivisti
Nasledovníci zapáleného „vtáčkara“ Viliama Kubána chcú vrátiť do pôvodného stavu priestory pri Sĺňave, ktoré dostali meno po svojom zakladateľovi – Kubánova výsadba. V sedemdesiatych rokoch sa na jej vzniku podieľal aj Erich Kubica a Štefan Šiška, ktorí s Kubánom spolupracovali od chlapčenských rokov. Spolu krúžkovali, počítali a sledovali vtáctvo v okolí a málokto možno vie, že ornitológ E. Kubica do Piešťan priviezol aj prvý pár labutí. Dnes, už ako dôchodca, má v pláne nadviazať na prácu významného človeka, s ktorým zdieľal lásku k operencom a ktorého desiate výročie úmrtia si pripomenieme budúci rok. Pomôcť plánujú aj aktiviti z občianskeho združenia Sĺňava.
„Keď som začal chodiť k ujkovi, ako sme Kubána volali, bol som ešte školák,“ spomína na začiatky ich spolupráce Erich Kubica. „Raz mi moja mama po príchode zo školy povedala, že do kŕmidla chodí na slnečnice zvláštny vták. Bol to Glesk hrubozobý. Chytil som ho pod sito, dal do pláteného vrecka a utekal za Kubánom.“ Mal vtedy 16 rokov. „Ujko zobral vtáčika, zakrúžkoval ho a povedal, dobre si spravil. Potom otvoril dvere a pustil ho na slobodu,“ pokračuje ornitológ, ktorého táto vášeň nepustila celý život.
Pôsobí ako medzinárodný posudzovateľ kanárikov a je členom Európskeho zväzu chovateľov kanárikov v Luxemburgu ako jediný z východného bloku. Chodí prednášať na medzinárodné kongresy, publikuje v odborných časopisoch a aktívne vystupuje proti odchytu voľne žijúcich vtákov na chov v zajatí. Za svoju prezentačnú činnosť dostal aj od rakúskeho zväzu striebornú medailu Za vynikajúce výsledky v ochrane zvierat, prírody a životného prostredia.
REKLAMA
Spolu s Viliamom Kubánom sa venovali aj krúžkovaniu vtákov, ktorí prilietali a hniezdili na vtáčom ostrove – Čajka. Doposiaľ tu zahniezdilo podľa E. Kubicu 18 druhov vtákov a zistených bolo až päť desiatok druhov. Na Slovensku je deväť odchytových staníc CES (Constant Effort Sites). Podľa neho by práve Sĺňava a jej okolie bolo ideálnym miestom na podobné sledovanie. „Odchyt sa robí v určité dni, naraz na všetkých odchytových miestach. Vtáky s krúžkom skontrolujeme a zapíšeme, ak nie je okrúžkovaný, tak dostane krúžok. Spätné hlásenia sú zaujímavé, napríklad sme tu chytili vtáky z Nórska, kormorány zo Švédska, labuť z Litvy a podobne,“ vysvetľuje E. Kubica. Na ostrove vyhniezdili aj prvé páry čajok na Slovensku. „Bolo to v 76-tom roku. Čajky prileteli z juhu po Dunaji smerom na sever. Dostali sa k Váhu a potom na Sĺňavu. Na ďalší rok ich bolo 15 párov a v roku 2005 sme napočítali až 12 tisíc párov,“ hovorí ornitológ.
Keď slúžil ako vojak v západných Čechách, vybavil povolenie a poslal domov vlakom prvé labute. Spolu doviezol sedem labutí. „Labutiam sa tu zapáčilo a Piešťany mali novú atrakciu. Prvé hniezda mali na mŕtvom ramene za Grandom, pri železnom moste,“ spomína. A ako ho to vôbec napadlo? „Videl som ich v Trenčianskych Tepliciach a pomyslel som si, že by sa hodili aj do Piešťan. V Čechách ich bolo veľa.“ Počas vojenčiny bol s Kubánom stále v styku. Dostal od neho 63 listov, ktoré má všetky odložené. V každom z nich mu Viliam Kubán píše, ako veľmi mu chýba spolupráca s ním a už sa nevie dočkať, kedy sa vráti.
Aj preto by sa rád venoval obnoveniu Kubánovej výsadby, na vzniku ktorej spolupracoval. „Spolu s ďalšími chlapcami, ako napríklad Štefan Šiška, ktorý dodnes na výsadbu chodí a snaží sa ju dať do poriadku, sme tam vysádzali stromy, trstiny, leknicu, vešali vtáčie búdky, osádzali samorasty aj ručne maľované tabule, ktoré slúžili ako náučný chodník. Dnes je to poničené, tabule odstránili neprajníci, “ s nostalgiou vysvetľuje. Ak sa jeho plány podaria, rád by na výsadbe opäť informačné tabule osadil. Len okolo Sĺňavy totiž žije alebo sem prilieta až 249 druhov vtákov a často sa ho na ne vypytujú: „Aj zahraniční návštevníci,“ dodáva.
Spolu s aktivistom Michalom Fialom z o.z. Sĺňava sa už dohodli aj na prvých krokoch – aby sa o odkaze Viliama Kubána dozvedala i mladá generácia, pripravujú na piatok 9. mája u Dina podujatie Láska v krídlach, na ktorom Erich Kubica porozpráva o Ornitológii v Piešťanoch a ďalšia prednáška bude priamo v teréne – pri Kubánovej výsadbe. Výstavou fotografií s názvom Vtáky v sieti si zasa návštevníci pripomenú zaujímavé druhy operencov v našom okolí.
-ad-, foto. archív E. Kubicu