Connect with us

Aktuality

Alan Suchánek apeluje na kompetentných: Doriešte situáciu v nemocnici!

Published

on

Reklama

Chirurg piešťanskej nemocnice Alan Suchánek, ktorý upozornil na predražený nákup CT prístroja si myslí, že ministerstvo by malo konať a situáciu už konečne doriešiť. Hoci nová správna rada, ktorú vymenoval súčasný minister zdravotníctva, už má prvé stretnutie za sebou, o tom, čo bude s CT-čkom zatiaľ nikto nerozhodol. Podľa Suchánka je tým ohrozené zdravie pacientov a nemocnica prichádza aj o peniaze. Ministerstvo však čaká na vyjadrenie Úradu pre verejné obstarávanie a ďalších orgánov.

Suchánek: Môžu rozhodovať bez nás

Reklama

P1030215„Apelujem na všetkých kompetentných, aj na premiéra Roberta Fica, aby sa zasadil o doriešenie situácie, aby táto nemocnica začala konečne pracovať tak ako má – pre pacientov, pre ľudí,“ hovorí. „Súčasný stav je neúnosný, staré CT je demontované a pacientov vozíme do iných miest. Nemocnica prichádza o peniaze a dlh sa bude zvyšovať.“ V prvom rade by podľa neho ministerstvo malo dať správnu radu do súladu so zákonom o neziskových organizáciách a zakladacou listinou nemocnice. V súčasnosti má v správnej rade štyroch členov nominovaných za ministerstvo a dvoch nemocnica. „Je to protiprávny stav, aj keď je majoritným vlastníkom štát, nemal by mať viac ako nadpolovičnú väčšinu,“ tvrdí lekár. „V takto protiprávne kreovanej správnej rade majú delegovaní členovia za ministerstvo kvalifikovanú väčšinu a môžu rozhodnúť o dôležitých veciach bez nás – napríklad o odvolaní riaditeľa. Práve to bol dôvod, prečo ministerstvo zvýšilo počet členov, lebo chceli odvolať riaditeľa Róberta Mamrilu a aj sa im to podarilo,“ vysvetľuje doktor Suchánek. Za pravdu mu dáva tiež rozhodnutie súdu, ktorý riešil odvolanie bývalého riaditeľa a kde súd potvrdzuje, že zvýšenie počtu členov správnej rady je v rozpore so zákonom aj zakladacou listinou. Spolu s kolegyňou Magdalénou Kovačovičovou vzniesli proti tomuto stavu námietky hneď na prvom zasadnutí novej správnej rady, ktoré sa konalo v polovici novembra. „Členovia za ministerstvo sa vyjadrili, že situáciu preveria a podľa toho budú konať,“ hovorí . „Na rade je teda ministerstvo.“ Na otázku, čo chcú urobiť zástupcovia nemocnice, odpovedá: „Máme premyslené kroky, ako budeme postupovať, ale nechcem predbiehať.“ Ministerstvo si však podľa neho dáva príliš načas.

P1030212

Reklama

Pacientov musia voziť na CT vyšetrenie do iných nemocníc

Petíciu nepodpísal

Riešenie, že by namiesto štyroch zástupcov štátu sedeli v správnej rade napríklad i primátor, či zástupca kraja, by lekár uvítal. „Neviem síce, či by to bolo možné, keďže nemajú v neziskovej organizácii finančné zastúpenie, ale ak by sa to zmenilo, budem iba rád.“  Zo situácie by vraj profitovali všetky strany: „Nezabúdajme, že nemocnica je druhým najväčším zamestnávateľom v meste.“ Ak sa však situácia nevyrieši čo najskôr, môže byť podľa neho ohrozené základné fungovanie nemocnice.

 A čo hovorí na stanovisko riaditeľky Márie Domčekovej, ktorá podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za proces verejného obstarávania v roku 2012? „Mohla to rovno dať aj s mojím menom,“ reaguje lekár. „Ja som rád a teším sa, keď jej kompetentní vysvetlia, ako to v skutočnosti bolo. Ale ak tvrdí, že CT-čko, ktoré sme vybrali bolo menej obrázkové, nech predloží dôkazy. My svoje máme.“ Petíciu za odvolanie súčasnej šéfky nemocnice však nepodpísal: „Ja som ju neorganizoval a jeden podpis nezaváži.“ Podľa  A. Suchánka riaditeľka však na svojom mieste sedí neoprávnene: „Mala byť menovaná na pol roka a potom prejsť výberovým konaním, ale je tu už dva roky a neviem o tom, že by bol nejaký výber.“

REKLAMA

Laser_banner

Ministerstvo čaká na výsledky šetrenia

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR)však tvrdí, že správna rada nemala nijaký vplyv na obstarávanie predraženého CT-čka a od stredy 19. novembra má k dispozícii analýzu novej správnej rady. „Rada vo verejnom obstarávaní našla určité nedostatky, ktoré teraz nevieme bližšie špecifikovať,“ uviedol. Zistenia o nedostatkoch zaslal na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), čím podľa jeho slov doplnil pôvodný podnet. „Pracujú tam profesionáli, odborníci, je na nich, aby vyhodnotili, do akej miery sú nedostatky závažné. Chcem, aby to bolo kompetentné,“ odpovedal na otázku, prečo sa o nich nevyjadrí konkrétnejšie. Skonštatoval, že ministerstvo na prešetrenie nemá nástroje a v tejto veci môžu ďalej pokračovať až po stanovisku ÚVO. Pripomenul, že situáciu prešetruje aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a Generálna prokuratúra SR a nechce vstupovať do procesu vyšetrovania. Minister tiež načrtol, ako by mohli vyzerať správne rady v neziskových organizáciách MZ, ktorou je aj piešťanská nemocnica. Dokopy ich je 36. Uvažuje, že ľudí by do rady nenominovalo ministerstvo, ale ľudia z VÚC, mesta, tretieho sektora či odborov. Tých by ministerstvo vymenovalo a prevzalo by za nich zodpovednosť. „Zmeny urobíme hneď, ako bude možné, treba sa dohodnúť s VÚC aj tretím sektorom,“ dodal. Podľa informácií od Alana Suchánka však zloženie zatiaľ zostalo rovnaké a o výsledkoch analýzy s ním zatiaľ nikto nehovoril.

tomograf

Obstarávanie nového tomografu vyšetruje aj Národný kontrolný úrad

Nová správna rada podľa ministra nezistila žiadne informácie, na základe ktorých by mala odvolať súčasnú riaditeľku piešťanskej nemocnice Máriu Domčekovú a informáciu o petícii za jej odvolanie oficiálne na ministerstve nemajú. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Martina Šoltésová nám k veci poslala toto vyjadrenie: „Čo sa týka danej petície, na MZ SR sa nikto z jej organizátorov neobrátil.“

 A. Drahovská, Zdroj: Tlačová správa MZSR

Reklama